برگزاری کارگاههای توانمندسازی در حوزه سیاهخور

به منظور اجرا طرح توانمند سازی جوامع محلی، در راستای جلوگیری از تخریب اراضی و حفظ منابع ملی، مطالعات طرح توانمند سازی در روستای برزه  و چفته سنجابی انجام گرفته است. 

طرح توانمند سازی در روستای برزه

در این طرح اهالی روستا اقدام به ترسیم نقشه های اجتماعی، نقشه منابع، نقشه دسترسی، طبقه بندی مشارکتی درآمد، سیاهه دام، فلوچارت فعالیت ها، بودجه بندی محصول ، مصاحبه نیمه ساختار یافته و نمودار ون پرداخته اند. بر اساس سرشماری سال 1390 تعداد 59 خانوار ساکن این روستا بوده اند و جمعیت این روستا 265 نفر بوده  است. اما یافته های حاصل از این تحقیق نشان داد که تقریبا 77خانوار و از جمله 400 نفر ساکن روستای برزه هستند.

طرح توانمندسازی در روستای چفته سیاهخور

همچنین طرح توانمندسازی در روستای چفته سیاهخور انجام شده است و مردم روستا با مدیریت همکاران اداره منابع طبیعی اقدام به ترسیم نقشه های اجتماعی، نقشه منابع، نقشه دسترسی، طبقه بندی مشارکتی درآمد، سیاهه دام، فلوچارت فعالیت ها، بودجه بندی محصول  نموده اند.لازم به ذکر است این روستا به عنوان روستای پایلوت در حوضه مورد مطالعه انتخاب شده است.این روستا بر اساس آمار سال 1382 دارای 54 خانوار و 294 نفر جمعیت است. شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامداری می باشد و به دلیل نبود منابع آب کافی در حوضه زمین های کشاورزی روستا دیم می باشد. بر اساس  اجرای تکنیک بوجه بندی محصول هزینه ها و درآمد یک هکتار زمین کشاورزی دیم استخراج شده است. در تکنیک بودجه بندی محصولات کشاورزی معلوم شد که مردم روستا در فصول تر سالی در ازاء هر هکتار زمین کشاورزی 950 هزار تومان درآمد دارند و در فصول خشکسالی عملا از کشت محصولات دیم هیچ سودی نمی برند و تنها مخارج صرف شده را به دست می آورند. این تکنیک بر اساس همفکری  و واقعیت های منطقه ای توسط خود مردم روستا انجام شده است.                                                            

تکنیک بودجه بندی محصول

 

بر اسا س تکنیک PRAاهم مشکلات روستا به شرح زیر است.

بیکاری جوانان

درآمد پایین مردم روستا

کمبود آب در تابستان

کمبود زمین کشاورزی

کمبود سوخت (در فصل زمستان و سالهای سرد منجر به قطع درخت می شود)

خشکیدگی بلوط و آفت زدگی درختان بلوط

از بین رفتن گونه های مرتعی به دلیل بهره برداری بی رویه

 

 

اطلاعات تماس
ساختمان مرکزی - کرمانشاه
میدان جمهوری اسلامی سی متری
منابع طبیعی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری
37250515-6
kermanshah@frw.org.ir
آمار بازدید

بازدید این صفحه :2191

بازدید امروز :3117

کل بازدید :5860616

بازدیدکنندگان آنلاين :3

زمان بازدید :0/1094
نظرسنجی
نظر شما راجع به این پورتال چیست؟

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
ضعیف
خیلی ضعیف

جمله تصادفی
 
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان كرمانشاه است.