صفحه اصلی > مديريت جامع حوزه آبخيز > درباره ما > معرفي مديريت جامع  
معرفی مدیریت جامع حوزه های آبخیز استان کرمانشاه
اعمال مدیریت جامع در یک حوزه آبخیز منجر به حفظ و احیا و بهره برداری مستمر از منابع طبیعی می گردد و همچنین باعث افزایش سطح معیشت جوامع انسانی نیز می شود. این شیوه مدیریتی ، در برگیرنده نگرش سیستمی به عوامل موثر در حوزه ، نگرشی هدف محور و در چهارچوب توسعه پایدار است. انسجام سازمانی کلیه سازمان های دولتی و غیر دولتی ، یک اصل ضروری و لازم برای اعمال مدیریت در حوزه آبخیز است.
از منظری دیگر میتوان ، برنامه های مدیریت جامع در یک حوزه آبخیز را به دو بخش کلی تقسیم نمود. یک بخش حاکمیتی است و ممکن است با منافع مستقیم جوامع محلی همسو نباشد. اعمال این بخش از برنامه ها جهت نیل به اهداف زیست محیطی ضروری است اما انجام آنها صرفا از طریق تامین هزینه های آن از محل اعتبارات دولتی یا از طریق جذب اعتبار از محل فروش خدمات زیست محیطی به کسانی غیر از جوامع محلی مقدور است. اما اجرای بخش دیگری از برنامه ها  ، اثر مستیقم و همسو بر کسب درآمد و معیشت جوامع محلی دارد. جلب مشارکت بهره برداران محلی و ذینعان بویژ ه در این بخش از برنامه ها ضروری است. ما معتقدیم که برای جلب مشارکت باید آموزش های لازم را هم به جوامع محلی و هم به کارشناسان و سایر افراد تاثیر گذار ارایه داده و برنامه های توانمندسازی جوامع محلی را اجرا و تسهیل نمود تا مشارکت به معنی واقعی محقق گردد.
در نهایت اجرای مدیریت جامع در یک حوزه آبخیز ضمن رسیدن به انسجام سازمانی ، توانمندسازی ذینفعان و جلب مشارکت مردم باید منجر به حفظ ، احیا و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی ، افزایش معیشت جوامع انسانی و توسعه پایدار در آن حوزه شود.
 
دست اندرکاران و ذینفعان
 از جمله کسانیکه در مدیریت جامع در یک حوزه آبخیز تاثیرگذارند شامل گروه های زیرند:
1-      بخشی از دستگاه های دولتی ، مدیران و کارشناسان آنها که مستقیم و غیرمستقیم با منابع طبیعی و محیط زیست و یا معیشت مردم ارتباط دارند
2-      جوامع محلی
3-      جوامع مدنی و سازمان های مردم نهاد
4-      سایر بهره برداران و کسانیکه از حوزه سود می برند

 
اهداف
1-      افزایش سطح درک و دانش عمومی و تخصصی دست اندرکاران و ذینعان
2-      ایجاد شرایط مناسب جهت توانمندسازی ذینفعان
3-      نهادینه شدن رویکردهای مبتی بر جوامع محلی و انسجام سازمانی
4-      و نهایتا حفظ ، احیا و بهره برداری از منابع طبیعی در راستای توسعه پایدار
 
روش کار :
روشی را که ما برگزیده ایم مبتنی بر اصول زیر است :
1-      آموزش :   با برگزاری دوره ها ، کارگاه های آموزشی و بازدیدها سعی خواهیم کرد تا سطح درک و دانش خود را افزایش دهیم . این برنامه های آموزشی هم برای کارشناسان دولتی و غیر دولتی تاثیر گذار در حوزه و هم برای جوامع محلی و سایر ذینفعان الزامی است.
2-      توانمندسازی جوامع محلی :    ما مصمم هستیم با برگزرای نشستها و حضور تسهیل گران در نشست های جوامع محلی ، شرایط مناسب جهت توانمندسازی جوامع محلی و سایر ذینفعان را فراهم نماییم.
3-      تقویت و انسجام سازمان :    ما معتقدیم که برای رسیدن و اجرای برنامه های توسعه پایدار و اجرای مدیریتی یکپارچه در حوزه آبخیز ، نیاز داریم تا بخش های مختلف دستگاه های دولتی و غیردولتی مرتبط را سازماندهی نموده تا منسجم ، یکپارچه و کاملا هماهنگ در راستای هدف قدم بردارند. 
4-      مستندسازی تجربه ها و پیشنهادها و بهره برداری از آنها :     ما می دانیم که لازم است تا در اجرای مدیریت دانش ، تجربه ها و پیشنهادهای دست اندرکاران ، ذینفعان و صاحب نظران را مستندسازی نمود چرا که بهره برداری از این پیشنهادها و تجربه ها راه گشایمان خواهد بود. پیشنهادها و تجربه ها برای ما بسیار با ارزش هستند. 
اطلاعات تماس
ساختمان مرکزی - کرمانشاه
میدان جمهوری اسلامی سی متری
منابع طبیعی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری
37250515-6
kermanshah@frw.org.ir
آمار بازدید

بازدید این صفحه :2255

بازدید امروز :3173

کل بازدید :5860672

بازدیدکنندگان آنلاين :3

زمان بازدید :0/4063
نظرسنجی
نظر شما راجع به این پورتال چیست؟

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
ضعیف
خیلی ضعیف

جمله تصادفی
 
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان كرمانشاه است.