اولین نشست کمیته فنی مدیریت جامع حوزه های آبخیز استان کرمانشاه

اولین جلسه کمیته فنی مدیریت جامع حوزه های آبخیز استان کرمانشاه در تاریخ  9 / 2 / 95 با سخنرانی آقای دکتر حصادی در خصوص شیوه مدیریت جامع حوزه های آبخیز در دنیا و مقایسه آن با ایران و معرفی ویژگی های حوزه آبخیز پایلوت سیاخور توسط  خانم دکتر پیروزنژاد مدیر اجرایی استانی این حوزه شروع شد. در این جلسه پیشنهادات زیر از سوی حاضرین مطرح و مستندسازی شد :

1-     پایگاه داده ای و اطلاعاتی برای حوزه آبخیز پایلوت سیاخور اسلام آباد تشکیل گردد. از طرح های هادی روستایی و مطالعات سدسازی در حوزه سیاخور نیز می توان در این پایگاه استفاده نمود.

2-     برنامه ریزی برای برگزاری کارگاه ها ، آموزش ها و بازدیدهای مورد نیاز کارشناسان و جوامع محلی

3-     مشارکت تعداد دیگری از اعضا در فعالیت های مربوط به مدرسه سبز در حوزه آبخیز سیاخور

4-     نظام های مشارکتی و تشکل های مرتبط با مدیریت جامع حوزه های آبخیز طراحی و عملیاتی شود. (با توجه ویژه به تشکل های خدماتی و تولیدی که هزینه تولید را پایین آورده و همچنین توجه به تشکل های حافظ محیط زیست و بویژه تشکل های اطفاء حریق )

5-     دلایل تخریب جنگلهای حوزه آبخیز سیاخور بررسی شده و برای احیای اراضی ملی تخریبی برنامه ریزی گردد. بررسی سوخت در این خصوص مورد تاکید است.

6-      بررسی منابع آبی حوزه آبخیز سیاخور و بررسی امکان استفاده از آن جهت جلب مشارکت بهره برداران در امور زیست محیطی و آبخیزدای صرفا در چهارچوب توسعه پایدار ( امکان استفاده از سیلاب ها و رواناب های سطحی جهت آبیاری تکمیلی و آبیاری سیلابی نیز بررسی گردد)

7-     بررسی امکان احداث مکانی تحت عنوان خانه توسعه و اختصاص مکان مناسب در طرح هادی روستا جهت فعالیت های مربوط به توسعه روستا

8-     بررسی طرح گردشگری تهیه شده حوزه آبخیز سیاخور جهت عملیاتی نمودن آن و توجه ویژه به نقش مثبت و یا بعضا مخرب گردشگران

9-     برنامه ریزی ویژه جهت خانوارهای با درآمد کم و به ویژه تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی

10- بررسی خانوارهای عشایری در حوزه آبخیز سیاخور و تعیین نقش آنها در برنامه ریزی در حوزه

11- بررسی قابلیت اقتصادی و تولیدی (صنعتی ، کشاورزی و ... ) ، بازارهای هدف و زنجیره های تولیدی و حلقه های مفقوده در این زنجیره

 

اطلاعات تماس
ساختمان مرکزی - کرمانشاه
میدان جمهوری اسلامی سی متری
منابع طبیعی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری
37250515-6
kermanshah@frw.org.ir
آمار بازدید

بازدید این صفحه :1813

بازدید امروز :107

کل بازدید :5366766

بازدیدکنندگان آنلاين :3

زمان بازدید :0/2344
نظرسنجی
نظر شما راجع به این پورتال چیست؟

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
ضعیف
خیلی ضعیف

جمله تصادفی
 
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان كرمانشاه است.